- برنده شدن هميشه به معني اول بودن نيست بلكه برنده شدن به معني انجام كار، بهتر از دفعات قبل است. .
امروز : ۱۳۹۹/۰۷/۲۹

به سایت گروه وکلا و مشاورین حقوقی نجوا خوش آمدید

 

پرسش و پاسخ

بازدید کننده محترم ، به علت کثرت سوالات و پرهیز از سوالات تکراری توصیه می شود ابتدا سوال خود را جستجوکرده و در صورتی که موفق به یافتن پرسش مورد نظر خود نگردیدید از قسمت طرح سوال استفاده نمایید.

ملکی را سال گذشته قولنامه کرده بعد فهمیدیم در رهن بانک است آیا می توانم از فروشنده بعنوان کلاهبرداری یا فروش مال غیب شکایت کنم؟

با توجه به ماده 793 قانون مدنی و متون فقهی درخصوص عقد رهن چنین استنباط می‌شود که رهن موجب خروج ملک در رهن از مالکیت رهن دهنده (راهن) نمی‌شود و فقط برای رهن کننده (مرتهن ) نسبت به مال رهنی حق عینی و حق تقدم ایجاد می‌کند که می‌تواند از محل فروش مال رهنی طلب خود را استیفا کند.
 
از این رو فروش ملک در رهن، فروش مال غیر محسوب نمی‌شود

همچنین فروش ملک در رهن از مصادیق ماده یک قانون  مجازات مرتکبان ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری نیز محسوب نمی‌شود زیرا برای تحقق فعل مادی این جرم «توسل به وسایل متقلبانه» ضروری است و باید مقدم بر تحصیل مال باشد.

بنابراین صرف اینکه در قولنامه رهن بودن ملک ذکر نشده ؛ موجب تحقق رکن مادی جرم کلاهبرداری نمی‌شود.

بنابراین فقط از لحاظ حقوقی قابل پیگیری است نه کیفری

راهنمایی دعاوی مربوط به خرید و فروش ملک ؛الزام به تنظیم سند 09123598168

خواندن 1300 دفعه

همکاران

جهت ارتباط با همکاران گروه در کلیه زمینه های حقوقی از جمله امور دعاوی ، حقوقی و کیفری ، امور خانواده ، امور ثبتی، امور قراردادها و ایرانیان خارج از کشور اینجارا کلیک کنید.

تبلیغات