واگذاری قطعی زمین های اجاره ای 99 ساله واحد های مسکن مهر

 

همانگونه که کم و بیش می دانید زمین مسکن مهر در اجاره 99ساله دولت است و واحدهایی که در این زمین‌ها بنا شده‌اند، صرفا اعیان آن منتقل می شود ، اما در سال 1397سازمان ملی زمین و مسکن به نیابت از وزارت راه و شهرسازی که با تنگنای مالی در تکمیل مسکن مهر مواجه بود، طرحی ارائه کرد که براساس آن امکان فروش زمین اجاره‌ای مسکن مهر به صاحبان واحدها‌ فراهم می‌آمد و این پیشنهاد علیرغم اینکه در قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت پیش بینی شده بود در قانون بودجه سنواتی در 1397 نیز وارد شد.اینک نیز در قانون بودجه 1401 تصویب شد.

طبق ماده 68 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)مصوب 1393

به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده می شود در صورت درخواست مالکان اعیانی نسبت به واگذاری قطعی زمین های اجاره ای نود و نه ساله پروژه مسکن مهر به قیمت کارشناسی روز اقدام و درآمد حاصله را به حساب خزانه واریز نماید. صددرصد (۱۰۰%) درآمد حاصله از طریق بودجه سنواتی برای اجرای طرح های زیرساخت (تأسیسات زیربنایی و روبنایی) مسکن مهر با اولویت همان مجموعه ها و یا شهرهای جدید به مصرف می رسد.

با وجود این مجوز در قانون مذکور اینک در تبصره 11 قانون بودجه کل کشور 1401 نیز پیش بینی شد . در مقدمه بند الف این تبصره آمده است :

الف _ به دولت اجازه داده می‌شود، برای عملیات آماده‌سازی، محوطه‌سازی، تأمین خدمات روبنایی و زیربنایی و تکمیل واحدهای مسکن مهر، طرحهای بازآفرینی شهری و احیای بافت‌های فرسوده و تاریخی موجود در بافت فرسوده‌، مصلای تهران‌، طرحهای مسکن و سایر موارد پیش‌بینی‌شده در قانون جهش تولید مسکن مصوب ۱۷/۵/۱۴۰۰ اقداماتی را به شرح زیر را به عمل آورد:

در جزء 2 این بند آمده است :

۲- ‌در اجرای ماده(۶۸) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) در صورت درخواست مالکان اعیانی واحدهای مسکن مهر، شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن مکلف به واگذاری قطعی زمینهای اجاره‌ای نود و نه ساله متعلق به خود می‌باشند. منابع حاصل پس از واریز به حساب صندوق ملی مسکن نزد خزانه‌داری کل کشور، صرف اجرای طرحهای فوق خواهد شد.

واگذاری زمین های اجاره ای مسکن مهر به متقاضیان ، دو مزیت عمده دارد: اول این که نگرانی های مردم از بابت اجاره ای بودن زمین های مسکن مهر برطرف می شود و دوم اینکه دولت زودتر به پولی که در مسکن مهر هزینه کرده است می رسد.اما با وجود قانون سال 1393 چرا مجددا” در بودجه سنواتی به آن تصریح شده آیا دولت در واگذاری این زمین ها امتناع می کرد که قانونگذار مجبور شد مجدد تکلیف کند؟

بنظر می رسد کار کارشناسی باید انجام می گردید بعنوان نمونه  آیا مشکلات مالی متقاضیان مسکن مهر در نظر گرفته شده است ؟.زیرا هرچند در برخی موارد دلال ها وارد شدند و صاحب این اعیانی ها شدند اما عمدتا” در برخی از شهر ها قشر بی بضاعت یا کم درآمد این واحد ها خریداری کردند. و آنها قدرت خرید زمین را ندارند ضمن اینکه مشخص نشده که آیا متقاضی باید نقدا” وجه کارشناسی شده را بپردازد یا می تواند به اقساط نیز بپردازد .در حالت فعلی که تصریح نشده اصل بر پرداخت نقدی خواهد بود .ای کاش این موضوع لااقل در  قانون بودجه پیش بینی شده بود . البته بعلت دشواری های خاصی که این موضوع دارد باید تمام جوانب دیده شود  مثلا” در جایی که برخی از مالکین اعیانی متقاضی تملیک عرصه  هستند اما برخی در همان بلوک ساختمانی متقاضی نیستند ؛ نحوه عمل چگونه باشد ؟

تنظیم :

ساعد  امین جعفری _ کارشناس حقوقی

1 Comment
  • مجید
    منتشر شده در 23:51h, 04 آبان پاسخ

    دولت بابت این زمینها وساخت پول کامل رو گرفته زمینی که در صفادشت بدتر در اشتهارد وپرندک توسط دولت ساخته شده اون زمینها در حالت عادی مرتع دامداری بوده وچگونه ارزش نداشته حال میخواد نزدیک فر ودگاه باشه در زمان خودش پول کامل گرفته شده الان هم همینطور زمینها در۹۵درصد بی ارزش هستن این دولت امکانات میبره اونجا ارزش داره سر کوه قاف هم شما اب وبرق ببری دولت امکانات بده ارزشمند میشه کاری نداره من زمین میگیرم مرتع متری ۵۰تومن بعد دولت بیاد امکانات بیاره میشه ۳۰۰ تومن متری ۶ تومن بگیره خواب ملک رو فروخته مثل سرقفلی…..

ارسال نظر